Etusivu » Kiertopalkinnot

Kiertopalkinnot

AVOIMEN LUOKAN PARAS TULOS KERHON MESTARUUSKOKEISSAVOITTAJALUOKAN PARAS TULOS KERHON MESTARUUSKOKEISSA,
JOUKO SOLOSEN TAULU (1991 alkaen)
1997 Pasi Kinnunen: spn Reissumiehen Riitu
1998 Ilkka Jokinen: spn Rolssin Natja
1999 Pertti Pihlapuro: spu Outakeinon Oula
2000 Kari Hurskainen: spu Ruson Rene
2001 Raimo Eronen: spn Jyrkkäkallio Halla
2002 Lasse Tukiainen: spn Korpisaran Mira
2003 Eero Repo: spn Korpisaran Mimi
2004 Erkki Kakkonen: spu Marjuskan Jalo
2005 Terho Honkanen: spn Jahti-Impan Hilu
2006 ei tulosta
2007 Ari Saastamoinen: ppu Osku
2008 Pirjo ja Risto Lampinen: spu Grezzion Saku
2009 Mauri Kakkonen: spn Puntarin Natu
2011 Seppo Romppanen: spu Vuohrannan Roni
2012 Kyösti Kekäle: spn Sorronmäen Siro
2013 Ilkka Jokinen: spn Raikon Hilma
2014 Juha Mustonen: spn Virkalan Tuuli
2015 Ei tulosta
2016 Voitto Valtanen: spn Rantakallion Ryyti
2017 Juhani Puhakka & Janette Miettinen: spn Alasenrannan Luna

KIERTOPALKINNOSTA LUOVUTTIIN 2018, KUN LINNUNHAUKKUKOE MUUTTUI YKSILUOKKAISEKSI (LINT).














1988 Jouni Järviluoto: spu Kelo
1989 Keijo Kurvinen: spn Grezzion Eleonoora
1990 Edvin Tanskanen: spn Misa
1991 Reino Kervinen: spu Hanu
1992 Marjatta Turunen: spn (Per-Fero) Repekka
1993 Kaino Parviainen: spu Pike
1994 Simo Mustonen: spn Savotan Malla
1995 Aulis Heiskanen: spu Osku
1996 Aulis Heiskanen: spu Osku
1997 Pirjo & Tuomo Hämäläinen: spn Pimu
1998 Petri Malvela: spu Korpisaran Jero
1999 Raimo Sivonen: spu Jussilan Naku
2000 Antti Turunen & Katri Hassinen: spu Takavaaran Reppana
2001 Mirella Hämäläinen: spu Tervastulen Saku
2002 Pekka Luoto: spn Aarnin Taiga
2003 Raimo Eronen: spn Jyrkkäkallio Halla
2004 Arto Kuiri: spu Pate
2005 Reijo Mehtonen: spu Pajuniemen Hukka
2006 Niina ja Eero Jokela: spn Takavaaran Lissu
2007 Niina ja Eero Jokela: spn Takavaaran Lissu
2008 Jari Nurmi: spu Buddy
2009 Seppo Tukiainen: spn Ruson Nita
2010 Matti Tikka: spn Korpisaran Vihma
2011 Matti Tikka: spn Korpisaran Vihma
2012 Eero Repo: spn Korpisaran Saarikka 
2013 Terho Honkanen: spn Jahti-Impan Hilu
2014 Leena Ruokolainen ja Ville Pulkkinen: ppu Villivalon Patu Jr
2015 Kaarlo Ihanus: spu Koppelokankaan Murre
2016 Kaarlo Ihanus: spu Koppelokankaan Murre
2017 Antti Turunen: spu Pikku-Lissun Ruska
2018 Mika Simonen: spn Metsoväärtin Sumu
VOI luokka jäi pois siirryttiin yhteen luokkaan LINT
2019 Harri Korhonen: ppu Tuike- Lehdon Junnu
2020 Jari Murto ja Tanja Rovio-Murto: ppn Simanansärkän Pikkuliemu
2021 Pekka Turunen: ppn Teanca’s Klaara Ballerina
2022 Katri ja Vesa Hassinen: spn Takavaaran Ritu
2023 Olavi Rummukainen: ppu Topi
VUODEN PARAS AVOIMEN LUOKAN KOIRASIMO-1996 KIERTOPALKINTO
alkoi 1996, päättyi 2005
1987 Terho Honkanen, spn Hilu
1988 Veijo Varis, spn Rita
1989 Marjatta Turunen, spn (Per-Fero) Repekka
1990 ?
1991 ?
1992 Antero Pasanen, spu Kultakurkun Vili
1993 Voitto Valtanen, spn Sävel
1994 Pertti Karhapää, spu Pystärin Heppu
1995 Pasi Holsti, spn Puntarin Nata
1996 Voitto Valtanen, spn Sävelen Ana
1997 Pekka Järviluoto, spn Mustola Muusa
1998 Kari Kinnunen, spu Pursun Kimi
1999 Ulla & Taisto Räsänen, spu (Akkameton) Roki
2000 Jukka Kosunen, spu Tuohen Tepi Jr
2001 Arto Kuiri, spu Pate
2002 Marjatta Turunen, spn Kätkävaaran Tarina
2003 Anneli Honkanen, spn Ruson Muru
2004 Jarmo Miettinen, spn Jyrkkäkallio Missi
2005 Voitto Valtanen, spu Sävelen Mahti
2006 Esko Leppänen, spu Karo
2007 Birgitta ja Jarmo Rissanen, spn Cira
2008 Pirjo ja Risto Lampinen, spu Grezzion Saku
2009 Matti Kärkkäinen, spu Puntarin Jermu
2010 Jari ja Maria Hurme, spu Palokallion Eddie
2011 Annaliisa Pellikainen, ppn Yavanna´s Vickie
2012 Juhani Puhakka, spn Kalliotaskun Peppi
2013
2014 Leena Ruokolainen ja Ville Pulkkinen, ppu Villivalon Patu Jr
2015
2016 Timo Härkönen, spn Mettokumpareen Pihla
2017 Juhani Puhakka& Janette Miettinen, spn Alasenrannan Luna

KIERTOPALKINNOSTA LUOVUTTIIN 2018, KUN LINNUNHAUKKUKOE MUUTTUI YKSILUOKKAISEKSI (LINT).
1996 Petri Malvela, spu Korpisaran Jero
1997 Pekka Luoto, spn Ruson Tuike
1998 Raimo Sivonen, spu Jussilan Naku
1999 Petri Malvela, spu Korpisaran Jero
2000 Pertti Pihlapuro, spu Outakeinon Oula
2001 Ulla & Taisto Räsänen, spu (Akkameton) Roki
2002 Mika Ropponen, spu Raita-ahon Jedi
2003 Niina Jokela, spn Takavaaran Lissu
2004 Jarmo Miettinen, spn Jyrkkäkallio Missi
2005 Jarmo & Birgitta Rissanen, spn Kirsun Ritu

Petri Malvela voitti palkinnon palkintokaappiinsa
























MALJA 88, Simon ja Pentin malja
alkoi 1988, päättyi 1997
REPEKAN JA TARINAN MUISTOPALKINTO,
lahjoittaja Kätkävaaran Kennel, Marjatta & Tapani Turunen, alkoi 2003, päättyi 2012
1988 Terho Honkanen, spn Hilu
1989 Osmo Kettunen, spu Jekku
1990 Edvin Tanskanen, spn Misa
1991 Reino Kervinen, spu Hanu
1992 Pasi Kinnunen, spu Kunkku
1993 Sami & Taisto Tikkanen, spu Vikke
1994 Pasi Kinnunen, spu Kunkku
1995 Arvo Hurskainen, spu Jyrkkäkallio Jaki
1996 Petri Malvela, spu Korpisaran Jero
1997 Matti Hyvärinen, spn Grezzion Telu



2003 Anneli Honkanen, spn Ruson Muru
2004 Jarmo Miettinen, spn Jyrkkäkallio Missi
2005 Terho Honkanen, spn Jahti-Impan Hilu
2006 Timo Järvinen, ppu Uusi-Juntin Kero
2007 Birgitta ja Jarmo Rissanen, spn Cira
2008 Heikki Kilpeläinen, spn Savotan Taika
2009 Juha Petteri Lehtonen, spn Tuiskunevan Rimma
2010 Birgitta ja Jarmo Rissanen, spn Koppelokankaan Luna
2011 Annaliisa Pellikainen, ppn Yavanna´s Vickie
2012 Juhani Puhakka, spn Kalliotaskun Peppi

Jarmo & Birgitta Rissanen voittivat palkinnon palkintokaappiinsa
JERIN MUISTOPALKINTO,
lahjoittaja Jouko Ahtiainen, alkoi 2003, päättyi 2012
PYSTYKORVAHENKILÖ
lahjoittaja Marjatta Turunen, alkoi 2005, päättyi 2014, jolloin asetettiin uusi kiertopalkinto ajalle 2015-2024
2003 Niina Jokela, spn Takavaaran Lissu
2004 Niina Jokela, spn Takavaaran Lissu
2005 Niina & Eero Jokela, spn Takavaaran Lissu
2006 Birgitta ja Jarmo Rissanen, spn Kirsun Ritu
2007 Jarmo Pyykönen, spn Räsä-Ukon Virsi
2008 Jarmo Pyykönen, spn Räsä-Ukon Virsi
2009 Pirjo ja Risto Lampinen, spu Grezzion Saku
2010 Juha Petteri Lehtonen, spn Tuiskunevan Rimma
2011 Juha Petteri Lehtonen, spn Tuiskunevan Rimma
2012 Ari Saastamoinen, ppn Villivalon Puppy

Niina & Eero Jokela voittivat palkinnon palkintokaappiinsa







2005 Ismo Voutilainen
2006 Pertti Karhapää
2007 Anneli Honkanen
2008 Heidi Lahtinen
2009 Tapani Turunen
2010 Jyrki Seppänen
2011 Juha Petteri Lehtonen
2012 Reino Kervinen
2013 Silja Jokinen
2014 Voitto Valtanen
2015 Toni Suomalainen
2016 Birgitta Rissanen
2017 Eero Jokela
2018 Jarmo Rissanen
2019 Esa Näivö
2020 Jari Murto
2021 Kaisu Ratinen
2022 Timo Härkönen
2023
LINTUDIPLOMI
Kymmenen VOI/LINT 1- tulosta. Koiran on oltava elossa, kun LINTUDIPLOMI luovutetaan
VUODEN KENNELKOIRA
lahjoittaja: Koppelokankaan Kennel
2006 Niina ja Eero Jokela, spn Takavaaran Lissu
2006 Kari Ruutu, spu Tähtitarhan Manu
2008 Jarmo Pyykönen, spn Räsän-Ukon Virsi
2014 Juha Petteri Lehtonen, spn Tuiskunevan Rimma
2014 Voitto Vatanen, spn Koppelokankaan Eri
2015 Esko Leppänen, spu Karo
2015 Ari Saastamoinen, ppn Villivalon Puppy
2017 Jari Murto ja Tanja Rovio-Murto, ppn Simanansärkän Pikkuliemu









2008 Voitto Valtanen, spu Sävelen Mahti
2009 Toni ja Minna Suomalainen, ppu Kuuskannan Osku
2010 Juha Petteri Lehtonen, spn Tuiskunevan Rimma
2011 Voitto Valtanen, spn Koppelokankaan Eri
2012 Ari Saastamoinen, ppn Villivalon Puppy
2013 Juhani Hurskainen, spu Koppelokankaan Rico
2014 Jari Murto&Tanja Rovio-Murto, ppn Simanansärkän Pikkuliemu
2015 Jari Murto&Tanja Rovio-Murto, ppn Simanansärkän Pikkuliemu
2016 Jari Murto&Tanja Rovio-Murto, ppn Simanansärkän Pikkuliemu
2017 Asko & Juhani Puhakka, spn Kalliotaskun Peppi
2018 Jari Murto & Tanja Rovio – Murto, ppu Murtsukan Raiku

Jari Murto ja Tanja Rovio-Murto voittivat palkinnon kaappiinsa.

AVOIMEN LUOKAN PARAS NARTTU
lahjoittaja: Koppelokankaan Kennel

AVOIMEN LUOKAN PARAS UROS
lahjoittaja: Koppelokankaan Kennel
2014 Matti Yrjänä, spn Kotakummun Ruusu
2015 ?
2016 Timo Härkönen, spn Mettokumpareen Pihla
2017 Juhani Puhakka & Janette Miettinen, spn Alasenrannan Luna

Kiertopalkinnosta luovuttiin 2018, kun linnunhaukkukokeesta tuli yksiluokkainen (LINT)
2014 Ville Pulkkinen ja Leena Ruokolainen, ppu Villivalon Patu Jr
2017  Petri Federley, spu Korpisumun  Manu

Kiertopalkinnosta luovuttiin 2018, kun linnunhaukkukokeesta tuli yksiluokkainen (LINT)

PARAS KÄYTTÖKOIRA
lahjoittaja: Koppelokankaan Kennel
VUODEN NUORI
2014 Jari Murto& Tanja Rovio- Murto, ppn Simanansärkän Pikkuliemu
2015 Kaarlo Ihanus, spu Koppelokankaan Murre
2016 Jari Murto& Tanja Rovio- Murto, ppn Simanansärkän Pikkuliemu
2017 Ari Saastamoinen, ppn Villivalon Puppy
2018 Jari Murto& Tanja Rovio- Murto, ppn Simanansärkän Pikkuliemu
2017  Janette Miettinen
(2018 jälkeen  Ei hakemuksia)